Results are separated by Division I or II  and then organized by Test then sorted by placement (1st place, 2nd place, etc.). 

In each division the school that accumulates the most points is awarded a sweepstakes trophy.  Points are awarded by placing in a test. 1st place=5 points, 2nd place=4 points, 3rd place=3 points, 4th place=2 points, 5th place=1 point.

 

In Division I Tahlequah High School was the overall winner.   Byng was runner up.

In Dvision II Crossings Christian School was the overall winner.  Preston was runner up.

 

Click here to go to Division 2  or Art and Photography Awards  below or scroll down.

 

Past Interscholastic Meet Test Results

 

2013 Test Results  |  2012 Test Results |  2011 Test Results  |  2010 Test Results 2009  

 

2008 Test Results   |  2007 Test Results  |   2006 Test Results

 

 

2014 Division 1

 

Test Place School Last Name First Name
Accounting 1 Byng Rice Lindsey
Accounting 2 Kingston Castillo Nathan
Accounting 3 Kingston Sin Ena
Accounting 4 Byng Cloud Colton 
Accounting 5 Holdenville Gardner Jacob
Algebra 1 1 Tahlequah Gyanwali Saujal
Algebra 1 2 Byng Bonner Justin 
Algebra 1 3 Meeker Nutter Heather
Algebra 1 4 Tecumseh Farve Annishah
Algebra 1 5 Morris Perryman Randall
Algebra 2 1 Byng Perry Samantha
Algebra 2 2 Tahlequah Dorlac Jacob
Algebra 2 3 Morris Willett Anthony 
Algebra 2 4 Tahlequah Reed Miriam
Algebra 2 5 Kingston Stephenson Regan 
American Literature 1 Seminole Lamb Alicia 
American Literature 2 Meeker Hancock Caleb
American Literature 3 Byng Snyder Paul
American Literature 4 Meeker Ragsdale Andre
American Literature 5 Kingston Droddy Jimbo
Biology 1 Bethel Roland Paul Caleb
Biology 2 Shawnee Winegardner Sean
Biology 3 Tecumseh Jeffcoat Braden
Biology 4 Prague Bond Montrey 
Biology 5 Tecumseh Woo Nate
Chemistry 1 Tahlequah Hembree Amy
Chemistry 2 Shawnee Buss Milton
Chemistry 3 Tahlequah Taylor Hayden 
Chemistry 4 Tahlequah Kuhns Daria
Chemistry 5 Bethel Swafford Luke
Civics 1 Harrah Anderson Seth
Civics 2 Bethel Roland Paul Caleb
Civics 3 Tahlequah Scott Hailey
Civics 4 Tahlequah Hammond Wyatt 
Civics 5 Morris Martin Mason 
Computer Science 1 Byng Cloud Colton 
Computer Science 2 Prague Clark Skylar
Computer Science 3 Prague Johnston Dustin
Computer Science 4 Tahlequah Martin Erik
Computer Science 5 Tahlequah Young Ryan 
English Literature 1 Byng Jorgensen Neil
English Literature 2 Byng West Dylan
English Literature 3 Bethel Roland Paul Caleb
English Literature 4 Prague Jordan Sarah 
English Literature 5 Byng Case Kelli
General Business 1 Tahlequah Young Ryan 
General Business 2 Tahlequah Hefner Montana 
General Business 3 Holdenville Gardner Jacob
General Business 4 Shawnee Bivings Zack
General Business 5 Harrah Anderson Seth
Geography 1 Shawnee Cannon Jack
Geography 2 Tahlequah Hammond Wyatt 
Geography 3 Harrah Anderson Seth
Geography 4 Meeker Alcorn Devon
Geography 5 Bethel Smith Luke
Geometry (Plane) 1 Bethel Smith Luke
Geometry (Plane) 2 Tecumseh Spencer Chantel 
Geometry (Plane) 3 Tahlequah Dorlac Jacob
Geometry (Plane) 4 Tahlequah Green Cooper
Geometry (Plane) 5 Konawa Gutierrez Gabriel 
Grammar 1 Seminole Mills Kirby
Grammar 2 Tahlequah Hembree Amy
Grammar 3 Tahlequah Martin Erik
Grammar 4 Seminole Lamb Alicia 
Grammar 5 Shawnee Rodgers Evan
Health-Wellness 1 Meeker Alcorn Devon
Health-Wellness 2 Meeker Matrone Jeremy
Health-Wellness 3 Byng Kellogg Leandrea
Health-Wellness 4 Tahlequah Hefner Montana 
Health-Wellness 5 Bethel Brum Chase
Oklahoma History 1 Holdenville Lowe Kylah
Oklahoma History 2 McLoud O'Dell Dalton
Oklahoma History 3 Prague Clark Wanda
Oklahoma History 4 Meeker Ozan Madeleine
Oklahoma History 5 Konawa Walker Kix
Physical Science 1 Shawnee Winegardner Sean
Physical Science 2 Tahlequah Green Cooper
Physical Science 3 Tahlequah Scott Hailey
Physical Science 4 Konawa Gutierrez Gabriel 
Physical Science 5 Seminole Scott Kris 
Physics 1 Tahlequah Lacombe Tristan
Physics 2 Seminole Mills Kirby
Physics 3 Morris Edmonds Shan 
Physics 4 Seminole Griffin Lane 
Physics 5 Tecumseh Coleman Duane
Psychology 1 Tahlequah Hammond Wyatt 
Psychology 2 McLoud Carr Caitlyn
Psychology 3 Kingston Bolay Kiera
Psychology 4 Tahlequah Reed Miriam
Psychology 5 Byng Jorgensen Kai
Reading 1 Meeker Ragsdale Andre
Reading 2 Konawa Auld Madison
Reading 3 Byng Jorgensen Neil
Reading 4 Seminole Lamb Alicia 
Reading 5 Holdenville Phillips Calis
Spanish 1 1 Meeker Morales Jose
Spanish 1 2 Kingston Hunnell Buddy 
Spanish 1 3 Tahlequah Hembree Amy
Spanish 1 4 Byng Castro Jessica
Spanish 1 5 Morris Elmore Kaitlyn 
Spanish 2 1 Morris Graham Roger 
Spanish 2 2 Tahlequah Lacombe Tristan
Spanish 2 3 Tahlequah Lacombe Evan 
Spanish 2 4 Stroud Robinson Emmy 
Spanish 2 5 Prague Vanorsdol Kim
Trigonometry 1 Tahlequah Lacombe Tristan
Trigonometry 2 Shawnee Cannon Jack
Trigonometry 3 Kingston Sin Ena
Trigonometry 4 Kingston Castillo Nathan
Trigonometry 5 Seminole Earles Samantha 
United States History 1 Byng Quaid Daniel
United States History 2 Shawnee Morris Emma
United States History 3 Tahlequah Pursley Gavin
United States History 4 Stroud Pitts Becka
United States History 5 Tahlequah Scott Hailey
Vocabulary 1 Seminole Lamb Alicia 
Vocabulary 2 Meeker Marshall Bobby
Vocabulary 3 Tahlequah Archer Rachel
Vocabulary 4 Tecumseh Shelton Nona 
Vocabulary 5 Tahlequah Kuhns Daria
World History 1 Tahlequah Pursley Gavin
World History 2 Tahlequah Hammond Wyatt 
World History 3 Shawnee Peck Devin
World History 4 Tahlequah Young Ryan 
World History 5 Harrah Anderson Seth

 

 

2014 Division 2

 

Test Place School Last Name First Name
Accounting 1 Preston Taylor Brett
Accounting 2 Preston Orsburn Anna
Accounting 3 Roff Sanchez Lexi
Accounting 4 Roff Villafranco Cruz
Accounting 5 Preston Thompson Kat
Algebra 1 1 Crossings Christian School Loper Matthew
Algebra 1 2 Crossings Christian School Clinkenbeard Andrew
Algebra 1 3 Earlsboro Young Michaela
Algebra 1 4 New Lima  Cathy Vu
Algebra 1 5 Paden Gibbins Garret
Algebra 2 1 Crossings Christian School Ramer Natalie
Algebra 2 2 Agra Wilkinson Derrick
Algebra 2 3 Preston Robertson Joanna
Algebra 2 4 Preston Cochran Caleb
Algebra 2 5 Asher Cheatwood Marissa
American Literature 1 Preston Flora Tristin
American Literature 2 Roff Isenberg Sydney
American Literature 3 Crossings Christian School Osterhout Candace
American Literature 4 Preston Watson Kaylee
American Literature 5 Moss Peck Kelsey
Biology 1 Crossings Christian School Cox Ian
Biology 2 Roff Grissom Kacey
Biology 3 Paden Mcclure Logan
Biology 4 Allen Bryen Cole
Biology 5 Agra Korn Sam
Chemistry 1 Crossings Christian School Soo Rebecca
Chemistry 2 Preston Jackson Jared
Chemistry 3 Crossings Christian School Smith Julian
Chemistry 4 Crossings Christian School Szymanski Brett
Chemistry 5 New Lima Bryan Kinzey
Civics 1 Crossings Christian School Wilkinson Grant
Civics 2 Crossings Christian School Wilkinson Shelby
Civics 3 New Lima Snodgrass Thorne
Civics 4 Varnum Brady  Gaines
Civics 5 Preston Thomason Brianna
Computer Science 1 Crossings Christian School Philliber Caleb
Computer Science 2 New Lima Clemmer Rober
Computer Science 3 Calvin Clayton Calvin
Computer Science 4 Crossings Christian School Tefera Ezra
Computer Science 5 Preston Thompson Josh
English Literature 1 Crossings Christian School Wilkinson Shelby
English Literature 2 Crossings Christian School Garrett Brittany
English Literature 3 Agra Norton Jonathon
English Literature 4 Preston Orsburn Anna
English Literature 5 Crossings Christian School Stewart Abigail
General Business 1 Allen Finney Leonard
General Business 2 Crossings Christian School Tefera Ezra
General Business 3 Crossings Christian School Mayberry Jackson 
General Business 4 Liberty Academy Young Tilson
General Business 5 Roff Elliott Katie
Geography 1 Moss Henry Kyle
Geography 2 New Lima Snodgrass Thorne
Geography 3 Liberty Academy Saxon Stevie
Geography 4 Liberty Academy Ned Katie
Geography 5 Varnum Abigail Gosa
Geometry (Plane) 1 Liberty Academy Saxon Stevie
Geometry (Plane) 2 Preston Jones Christine
Geometry (Plane) 3 Agra Wilkinson Derrick
Geometry (Plane) 4 Varnum Brady  Gaines
Geometry (Plane) 5 Asher Merchain Alex
Grammar 1 Crossings Christian School Osterhout Candace
Grammar 2 Crossings Christian School Wang Emily
Grammar 3 Roff Hedges Karly
Grammar 4 Liberty Academy Licklider Olivia
Grammar 5 Mason Harjochee Jeay
Health-Wellness 1 Crossings Christian School Garrett Brittany
Health-Wellness 2 Graham-Dustin White Leona
Health-Wellness 3 Asher Cannon Nichole
Health-Wellness 4 Preston Spoon Luke
Health-Wellness 5 Liberty Academy Wilson Tiffany
Oklahoma History 1 Varnum Abigail Gosa
Oklahoma History 2 Preston Mcglasson Austin
Oklahoma History 3 Preston Hack Kolton
Oklahoma History 4 Bowlegs Stafford Mathew 
Oklahoma History 5 Varnum Dylan Combs
Physical Science 1 Varnum Kyla Tarpey
Physical Science 2 Crossings Christian School Loper Matthew
Physical Science 3 Crossings Christian School Clinkenbeard Andrew
Physical Science 4 Asher Seright Hunter
Physical Science 5 Bowlegs Churchwell Tyler
Physics 1 Preston Jackson Jared
Physics 2 Crossings Christian School Wilkinson Shelby
Physics 3 Crossings Christian School Bayley Christian
Physics 4 New Lima Bryan Kinzey
Physics 5 Liberty Academy Tibbs Cassandra
Psychology 1 New Lima Farrow Jocey
Psychology 2 Preston Spoon Luke
Psychology 3 Crossings Christian School Bayley Christian
Psychology 4 Calvin Spray  Patricia
Psychology 5 Liberty Academy Katcher Mara
Reading 1 Asher Odell Haley 
Reading 2 Bowlegs Trojanowski Kaleb 
Reading 3 New Lima Bryan Kinzey
Reading 4 Crossings Christian School Wilkinson Shelby
Reading 5 Preston Jackson Jared
Spanish 1 1 Crossings Christian School Tefera Mercy
Spanish 1 2 Crossings Christian School Osterhout Candace
Spanish 1 3 Crossings Christian School Loper Ben 
Spanish 1 4 Graham-Dustin Matthews Christan
Spanish 1 5 Preston Shields Kiessence
Spanish 2 1 Preston Orsburn Alesha
Spanish 2 2 Crossings Christian School Childs Nathan
Spanish 2 3 Preston Hull Juliana
Spanish 2 4 Crossings Christian School Johnson Katie
Spanish 2 5 Preston Norris Alyssa
Trigonometry 1 Preston Jackson Jared
Trigonometry 2 Earlsboro Andrew Billy
Trigonometry 3 Preston Flora Tristin
Trigonometry 4 Roff Crawford Breecia
Trigonometry 5 Asher Odell Haley 
United States History 1 Crossings Christian School Mayberry Jackson 
United States History 2 Moss Babb Miranda
United States History 3 Crossings Christian School Soo Rebecca
United States History 4 Moss Babb Kendall
United States History 5 Crossings Christian School Osterhout Candace
Vocabulary 1 Calvin Spray  Patricia
Vocabulary 2 Preston Waddell Sabrina
Vocabulary 3 Crossings Christian School Stewart Abigail
Vocabulary 4 Roff Hedges Karly
Vocabulary 5 Liberty Academy Licklider Olivia
World History 1 Moss Brooks Dakota
World History 2 Moss Henry Kyle
World History 3 Crossings Christian School Szymanski Brett
World History 4 Crossings Christian School Wilkinson Grant
World History 5 Crossings Christian School Johnson Katie

 

 

2014 Art and Photography Awards

 

Division 1

Art Awards

 

Best of Shows

  Brooke Hunter

       Tahlequah

  Johnnie Coil

        Prague

   Olive White

       

 

Black & White Drawing

1st   Sadee Yancey

           Seminole

2nd   Kayla Riddle

            Asher

3rd  Jayden Littlechief

         Tahlequah

 

Colored Drawing

1st  Korbyn Tillery

          Tecumseh

2nd  Pamela Carter

          Bethel

3rd  Destiny Osife

          Bethel

 

Sculpture

1st   Emily Stobbe

           Shawnee 

2nd Olivia White

        

3rd  Gavin Megee

           Shawnee

 

Painting

1st   Molly Frisby

           Shawnee

2nd  Lila Smith

           Tecumseh

3rd  Cassie Low

           Bethel

 

 

 

Division 2

Art Awards

 

Best of Show

   Candace Osterhout

        Crossings Christian 

   Brittany Garrett

        Crossings Christian 

    Mercy Teferra

         Crossings Christian 

 

Drawing

1st  Candace Osterhout

         Crossings Christian

2nd  Jodan Mckee

          Crossings Christian

3rd  Brooke Hembree

          Crossings Christian

 

Painting

1st   Emmy Clark

          Crossing Christian

2nd  Brooke Hembree

          Crossings Christian

3rd  Sadie Smith

           Agra

 

Sculpture

1st    Lauren Young

          Crossings Christian

2nd  Erin Harris

          Crossings Christian

3rd   Kennedy Emmert

          Crossings Christian

 

 

 

Photography
Open Show

 

Best of Shows

Hanna Winemiller 

      Crossings Christian

Emily Higdon

       Tecumseh

 

 

Black & White Photography

1st  Haley Odell

          Asher 

2nd  Jayme Cowan

          Tecumseh

3rd  Mason Starkey

          Morris

 

Colored Portrait

1st    Taylor McClure

           Tecumseh

2nd   Taylor McClure

           Tecumseh

3rd   Lauren Young

            Crossings Christian

 

 

Color Landscape & Other

1st    Lauren Young

            Crossings Christian

2nd  Taylor McClure

             Tecumseh

3rd   Jayme Cowan

             Tecumseh

 

 

 

03/27/2014