Business and Education Division

 

Division Office

 

Colclazier Building

Secretary: Carmen Hutchins (405) 382-9252

 

Degree Programs

 

Business AS

Business Technology AAS

Child Development AA

Child Development Certificate

Early College Certificate

Elementary Education AA

Enterprise Development – Business Administration

Health, Physical Education, and Recreation AS

Secondary Education AS - multiple areas

 

Faculty

 

  • Brad Schatzel               Assistant Professor, Chair
  • Teresa Martin               Child Development Instructor
  • Jeff (ChunFu) Cheng    Assistant Professor
  • Tammy Kasterke          Assistant Professor
  • Rita Story-Schell          Instructor
  • Stephen Brooks            Assistant Professor
  • Daniel Hill                    Instructor
  • Amber Flores                Instructor

 

 

Language Arts and Humanities Division

 

Division Office

 

Tanner Hall

Secretary: Tina Morris (405) 382-9561

 

 

Degree Programs

 

Art AA

Language Arts AA - English Emphasis

Language Arts AA - Journalism Emphasis

Language Arts AA - Speech Emphasis

Liberal Studies AA - multiple areas

 

 

Faculty

 

  • Jessica Isaacs                  Professor, Chair
  • John Bolander                 Speech Instructor
  • Yasminda Choate            Assistant Professor
  • Angela Church                Assistant Professor
  • Andrew Davis                 Assistant Professor
  • Kelli McBride                 Assistant Professor
  • Robin Tyler                    Instructor
  • Luther Riedel                  Assistant Professor
  • Jamie Worthley               Assistant Professor

 

 

 

Health Sciences Division

 

Division Office

 

Haney Center, Room 238

Secretary: Sherry Keisman (405) 382-9734

 

Degree Programs

 

Health Science AS

Medical Laboratory Technology AAS

Nursing AAS

Phlebotomy Certificate

Physical Therapy Assistant AAS

 

 

Faculty

 

  • Valarie Watts                      Professor, Chair
  • Rachel Barker                    Assistant Professor
  • Crystal Bray                      Assistant Professor
  • Malinda Browning            Associate Professor
  • Laurel Gamble                  Assistant Professor
  • Kelly Hankel                     MLT Director
  • Alice Holejsovsky             Assistant Professor
  • Brenda Hudson                 Assistant Professor
  • Shakira Stafford                PTA Director

 

 

Science, Technology, Engineering, and Mathematics Division

 

Division Office

 

Tanner Hall

Secretary: Dana Denwalt (405) 382-9266

 

 

Degree Programs

 

Biology AS

Computer Science AS

Mathematics AS

Physical Sciences AS

Pre-Engineering AS

Agriculture AS

Engineering Technology AAS

 

 

 

Faculty

 

  • Jason Cook                        Instructor, Chair
  • Melissa Bryant                  Assistant Professor
  • Emily Carpenter                Assistant Professor
  • Dr. Linda Goeller              Professor
  • Lynette Gomez                  Instructor
  • Theran Hernandez             Assistant Professor
  • Dr. Noble Jobe                  Assistant Professor
  • Senaratne Senaratnelage   Assistant Professor
  • Wendy Rich                      Assistant Professor
  • Jarrod Tollett                     Assistant Professor
  • Susan Walker                    Assistant Professor

 

 

Social Sciences Division

 

 

Division Office

 

Phillips Music Building

Secretary: Tina Morris  (405) 382-9554

 

Degree Programs

 

Criminal Justice AS

Enterprise Development AA– General Studies

Psychology AS

Social Sciences AA

Social Sciences AA – Government/History Emphasis

Social Sciences AA – Sociology Emphasis

 

Faculty

 

  • Steve Bolin                   Assisstant Professor, Chair
  • Jeffrey Christiansen       Professor
  • Christal Knowles          Associate Professor
  • Marta Osby                   Professor
  • Sam Rivera                   Assistant Professor
  • Dianna O'Connell          Instructor